Recikliranje odpadnega papirja

Tudi v Mojstrski delavnici za ročno izdelavo papirja PAPLAB družbe JP VOKA SNAGA iz odpadnega papirja izdelujejo ročno izdelan papir.

Postopek recikliranja odpadnega papirja vključuje naslednje korake:

1. Zbiranje odpadnega papirja: Odpadni papir se zbira ločeno od ostalih odpadkov. To lahko vključuje uporabo posebnih zabojnikov ali kontejnerjev za papir, ki jih postavijo lokalne skupnosti ali podjetja za ravnanje z odpadki.

2. Ločevanje: Zbrani odpadni papir se prenese v obrat za recikliranje, kjer se začne postopek ločevanja. V tem koraku se odstranijo neželeni materiali, kot so kovinski sponke, plastične folije ali lepila. Papir se razreže na manjše koščke, da se olajša nadaljnja obdelava.

3. Vlakanje: Ko je papir ločen od drugih nečistoč, se ga zmoči in pretvori v kašo. Ta kaša papirnih vlaken se nato zmeša in obdela z različnimi snovmi, da se odstranijo morebitne barve, tisk ali druge nečistoče. To se imenuje postopek vlakanja.

Mešanje papirne kaše v Mojstrski delavnici za ročno izdelavo papirja PAPLAB, paplab.si

4. Oblikovanje: Po vlakanju se papirna kaša razprši na zaslonu, ki ga imenujemo sito. Voda se odstrani skozi sitno mrežo, medtem ko se papirna masa oprime in tvori list papirja. Nadaljnja obdelava, kot je stiskanje in sušenje, pomaga utrditi nov list papirja.

Strojna izdelava papirja se razlikuje od tradicionalne, ročne izdelave papirja. Pri tem, več kot 400 let starem postopku, na sito zajamemo kašo, počakamo da voda odteče in oblikovan papir pritisnemo na volneni filc. Ta postopek se imenuje gavčanje in ga ponavljamo toliko časa, da dobimo željeno količino papirja.

5. Obdelava in beljenje: Po oblikovanju se lahko novi listi papirja obdelajo, da se doseže želeno trdnost, gladkost in belina. To vključuje postopke, kot so valjanje, kalandriranje in beljenje s pomočjo varnih kemikalij.

6. Rezanje in pakiranje: Končni listi papirja se nato razrežejo na ustrezne velikosti in oblike, odvisno od namena uporabe. Na koncu se papir zapakira in pripravi za distribucijo ali nadaljnjo predelavo v različne izdelke.

Ročno izdelanega papirja ne režemo, saj je naravni, pernat rob največja dodana vrednost ročno izdelanega papirja.

Več o ročni izdelavi si lahko preberete na Postopek izdelave papirja.

Več kot 100 let stari stroji in orodja v Mojstrski delavnici za ročno izdelavo papirja PAPLAB, paplab.si

Kar zadeva izdelavo pisem, se lahko reciklirani papir uporablja za izdelavo pisemskih listov na enak način kot pri oblikovanju novega papirja. Listi papirja se lahko natisnejo ali oblikujejo po želji. Izdelovalci pisem pogosto uporabljajo tudi dodatke, kot so ovojni trakovi, pečati ali oznake, da izboljšajo videz pisem.

Vsekakor je recikliranje odpadnega papirja pomemben postopek za zmanjšanje odpadkov in ohranjanje naravnih virov. S tem se zmanjšuje tudi potreba po sečnji dreves za pridobivanje svežega lesa za izdelavo papirja.

Zajemanje papirne kaše na sito z oblikovalnim okvirjem v Mojstrski delavnici za ročno izdelavo papirja PAPLAB, paplab.si

Kreativne ideje

Pisanje pisem je lahko ustvarjalna in osebna izkušnja, ki omogoča, da se izrazite na edinstven način. Poleg besed lahko tudi zunanjo podobo pisemskih listov dekorirate, porisujete in se umetniško izrazite. Tukaj je nekaj idej, kako lahko okrasite in izrazite svojo kreativnost v pisemski zunanjosti, vključno z motivi, ki so vezani na tematiko “PISMO SRCA KOT SONČEK SVETA“:

1. Izberite poseben papir: Namesto običajnega belega papirja lahko izberete barvite ali teksturirane papirje. Lahko uporabite tudi recikliran papir ali papir s posebnimi vzorci, ki se ujemajo s tematiko sončka.

2. Uporabite barve in svinčnike: Slikanje ali risanje na zunanji strani pisma je odličen način, da izrazite svojo umetniško plat. Uporabite barve, svinčnike, flomastre ali celo barvice za ustvarjanje sončnih motivov, srčkov, cvetlic ali drugih simbolov, ki predstavljajo ljubezen in svetlost.

3. Ustvarite kolaž: Izrežite slike iz revij, časopisov ali tiskanih materialov, ki predstavljajo sončke, srčke ali druge povezane motive. Nato jih prilepite na zunanjo stran pisma, da ustvarite unikaten kolaž.

4. Dodajte trakove ali obližke: Uporabite barvne trakove, satenaste vrvice ali obližke, da okrasite rob pisma ali ustvarite vezalke. Izberite barve, ki se ujemajo s tematiko sončka, kot so rumena, oranžna ali zlata.

5. Uporabite pečatni vosek: Za dodatno eleganco na zunanji strani pisma uporabite pečatni vosek. Izberite pečat, ki predstavlja sonce ali srce, in ga uporabite za zapiranje pisma.

Gavčanje oziroma pritiskanje kaše na volneni filc v Mojstrski delavnici za ročno izdelavo papirja PAPLAB, paplab.si

6. Dodajte bleščice ali bleščični lak: Če želite, da vaše pismo resnično izstopa, uporabite bleščice ali bleščični lak. Narišite sonce ali srce s posebnim lepilom in potresite bleščice po njem. Po sušenju odstranite odvečne bleščice.

7. Vključite origami: Če ste vešči origamija, lahko ustvarite majhne origami sončke ali srčke in jih prilepite na zunanjo stran pisma. To bo dodalo tridimenzionalni učinek in ustvarilo edinstveno vizualno privlačnost.

8. Uporabite žig: Na zunanji strani pisma lahko uporabite žig z napisom, kot je ” PISMO SRCA – KOT SONČEK SVETA”, ali pa uporabite gumijasti žig z motivom sonca ali srca za dodatno personalizacijo.

Pregled kakovosti papirja v Mojstrski delavnici za ročno izdelavo papirja PAPLAB, paplab.si

Pomembno je, da se pri dekoriranju in izražanju skozi umetnost držite teme ” PISMO SRCA – KOT SONČEK SVETA”. Uporabite motive, ki simbolizirajo ljubezen, svetlost, toplino in radost ter ustvarite pisemsko zunanjost, ki bo odražala vašo edinstveno kreativnost in sporočilo.

Za pravilno delovanje tega spletišča se včasih na vašo napravo naložijo majhne podatkovne datoteke, imenovane piškotki. Sistemski piškotki, ki so nujni za delovanje, so že dovoljeni. Vaša izbira pa je, da dovolite ali zavrnete piškotke analitike in trženja, ki nudijo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejšo uporabo strani in prikaz ponudbe, ki je relevantna za vas.